Home History Contact us Groups Kings & Queen's Scouts Park Farm Diamond Jubilee Links

Banstead District Archive

 Copyright © Banstead Scout Council 2004-2017

1st Woodmansterne

1933

14th Purley registers

Reg N: 18943

19/10/1937

14th Purley  joins Banstead District and becomes 1st Woodmansterne

Reg N: 18943

10/04/1961

1st Woodmansterne changes name to  1st Woodmansterne (St Peter’s)

Reg N: 18943

Formerly a part of Purley District: Mr Bryant asks for references even though the group has been going a while in a different district.

Notes from Henry Browell in Guildford raise no objection to transfer.  Neither does Commander Daniel.

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Hampshire

R W

GSM

1st Woodmansterne

03/12/1937

05/07/1947

Sutcliffe

Leonard H

GSM

1st Woodmansterne

29/03/1942

15/03/1945

Chorley

Major Percy Richard

GSM

1st Woodmansterne

06/10/1952

31/10/1955

Day

James Archie

GSM

1st Woodmansterne

05/03/1962

21/01/1976

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Ives

Robert G

SM

1st Woodmansterne

04/03/1938

11/10/1947

Chalk

Reginald Alfeed

SM

1st Woodmansterne

12/01/1945

31/01/1953

Felton

Charles Edward

SM

1st Woodmansterne

31/07/1953

22/06/1955

Betts

Leonard Charles

SM

1st Woodmansterne

08/06/1956

01/12/1961

Day

James Archie

SM

1st Woodmansterne

07/11/1960

25/01/1962

Chambers

Peter James

SM

1st Woodmansterne

17/12/1962


Eaglon

P A

SM

1st Woodmansterne

22/02/1966

24/11/1967

Grover

Michael John

SL

1st Woodmansterne

24/07/1970

11/01/1974

Marshall

Douglas Stephen

SL

1st Woodmansterne

14/02/1974


Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Sutcliffe

Derek L

ASM

1st Woodmansterne

31/07/1942

15/03/1945

Davis

Robert R

ASM

1st Woodmansterne

31/07/1945

11/10/1947

Lambeth

Stanley Francis

ASM

1st Woodmansterne

03/11/1947


Jones

John Richard

ASM

1st Woodmansterne

12/11/1948


Boyns

Rev Martin Laurence

ASM

1st Woodmansterne

31/07/1953

24/03/1954

Betts

Philip

ASM

1st Woodmansterne

18/07/1958


Day

Michael Charles

ASM

1st Woodmansterne

30/09/1960

28/01/1965

Grover

Michael John

ASM

1st Woodmansterne

02/04/1962

10/04/1970

Smeaton

Duncan Bruce

ASM

1st Woodmansterne

17/12/1962


Flower

Peter

ASM

1st Woodmansterne

28/01/1965


Williams

Richard V

ASM

1st Woodmansterne

05/06/1965

30/03/1971

Regan

John William

ASL

1st Woodmansterne

05/12/1968

24/04/1970

Conway

Edward Arthur

ASL

1st Woodmansterne

05/12/1968

24/07/1970

Marshall

Douglas Stephen

ASL

1st Woodmansterne

05/12/1968

24/07/1970

Regan

John William

ASL

1st Woodmansterne

24/04/1970


Marshall

Douglas Stephen

ASL

1st Woodmansterne

24/07/1970

14/02/1974

Conway

Edward Arthur

ASL

1st Woodmansterne

24/07/1970


Merritt

Keith James

ASL

1st Woodmansterne

05/05/1971


Grover

Michael John

ASL

1st Woodmansterne

11/01/1974


Reene

Brian James

ASL

1st Woodmansterne

14/02/1974

31/03/1976

Brazier

John William

ASM

1st Woodmansterne



Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Pritchard Waite

V E

CM

1st Woodmansterne

09/05/1943

08/01/1944

Payne

William Thomas

CM

1st Woodmansterne

25/08/1944

04/09/1946

Payne

William Thomas

CM

1st Woodmansterne

12/11/1949

23/06/1959

Steel

Faith Winifred

CM

1st Woodmansterne

07/06/1960

30/12/1966

Fowler

R F

CM

1st Woodmansterne

1938?


Woodroof

Patricia TJ

CSL

1st Woodmansterne

17/04/1970

30/03/1974

Franklin

Mary Alison

CSL

1st Woodmansterne

22/04/1971


Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Marks

Jane Florence

ACM

1st Woodmansterne

31/01/1937

28/03/1939

Adams

William Henry

ACM

1st Woodmansterne

31/12/1937

07/09/1939

Brown

Arthur Edward

ACM

1st Woodmansterne

31/03/1939

14/01/1948

Adams

William Henry

ACM

1st Woodmansterne

07/09/1939

1967?

Johnson

Agnes

ACM

1st Woodmansterne

31/07/1942

18/04/1943

Payne

Lilian Rose

ACM

1st Woodmansterne

25/08/1944

04/09/1946

Tuppen

Alec Alfred

ACM

1st Woodmansterne

11/08/1950

30/03/1953

Sparrow

Gwendoline Helena

ACM

1st Woodmansterne

02/03/1955

30/08/1959

Woodroof

Patricia

ACM

1st Woodmansterne

11/11/1961

17/04/1970

Dixon

S H

ACM

1st Woodmansterne

28/01/1965

24/11/1967

Willis

M R

ACM

1st Woodmansterne

28/01/1965

30/03/1971

Franklin

Mary Alison

ACM

1st Woodmansterne

28/01/1965

16/04/1971

Wills

W B

ACM

1st Woodmansterne

25/02/1966

30/12/1966

Inman

Linda Jean

ACSL

1st Woodmansterne

16/06/1967


White

Sheila Margaret

ACSL

1st Woodmansterne

05/12/1968


Nicholls

Maurice Arthur

ACSL

1st Woodmansterne

01/04/1969

05/05/1971

White

Miss

ACSL

1st Woodmansterne

24/04/1970


Hitchins

Anthony

ACSL

1st Woodmansterne

05/05/1971

19/09/1973

Inman

Ann Julia

ACSL

1st Woodmansterne

05/05/1971

19/09/1973

Smith

Marion Joyce

ACSL

1st Woodmansterne

05/05/1971

19/09/1973

Nicholls

Maurice Arthur

ACSL

1st Woodmansterne

05/05/1971


Burgess

David Albert

ACSL

1st Woodmansterne

31/07/1972

20/02/1973

Burgess

David Albert

ACSL

1st Woodmansterne

20/02/1973


Hitchins

Anthony

ACSL

1st Woodmansterne

19/09/1973

12/02/1974

Inman

Ann Julia

ACSL

1st Woodmansterne

19/09/1973

21/01/1976

Smith

Marion Joyce

ACSL

1st Woodmansterne

19/09/1973


Cooper

Miriam Ruth

ACSL

1st Woodmansterne

21/07/1974

31/03/1976

Kilcoyne

Ivy Anne

ACSL

1st Woodmansterne

13/12/1974

16/03/1976

Cooper

Miriam Ruth

ACSL

1st Woodmansterne

15/07/1975


Group Scout Masters/Leaders

Scout Masters/Leaders

Assistant Scout Masters/Leaders

Cub Masters/Leaders

Assistant Cub Masters/Leaders

Form C Registration

 Group No:  18943

 Opened 19/10/1937

 Controlled Group: St Peter's Church

 5 officers  - Ronald Walter Hampshire (GSM), Donald Frederick Fowler (CM), Miss Jane Marks (ACM), William Adams (ACM), Robert G Ives (SM)

 15 Wolf Cubs

 21 Scouts

 

 Meeting at the Village Hall.

 

Signed by:

 Rev: A E Lister

 Dist Sec:   F C Bryant

 DC: Pelham D Maitland

Form C2 - Change in Group Registration

 

 Date of change: 10/4/61

 Group No:  18943

 Will now be known as 1st Woodmansterne (St Peter's)

 

Signed by:

 P Betts GSM/Scouter in charge

Sponsor: Dennis Lang

Dist Sec:   F C Bryant

 District Commissioner: Randall

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Ives

Robert G

RSL

1st Woodmansterne

04/03/1938

11/10/1947

Harding

Michael

RSL

1st Woodmansterne

03/05/1962


Rover Crew Leaders

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Cox

Stanley Williams

SSL

1st Woodmansterne

17/12/1962

28/01/1965

Bishopp

W E

SSL

1st Woodmansterne

22/02/1966


Senior Scout Masters

Memory Lane!