Home History Contact us Groups Kings & Queen's Scouts Park Farm Diamond Jubilee Links

Banstead District Archive

 Copyright © Banstead Scout Council 2004-2017

7th Banstead

25/04/1944

7th Banstead registered as a Sponsored Group

Reg No: 23049

03/06/1981

7th Banstead merges with 8th Banstead, retaining 7th Banstead name and location

Reg No: 23049




Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Best

Harold

GSM

7th Banstead

04/02/1955

?1966

Robinson

Gerald St John

GSL

7th Banstead

16/06/1967

09/07/1968

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Richards

Edgar Sydenham

SM

7th Banstead

08/10/1948

24/09/1950

Thomas

Willim Charles

SM

7th Banstead

12/11/1949

13/07/1954

Dawson

Derek

SM

7th Banstead

04/06/1962

28/01/1965

Pursey

John Samuel

SM

7th Banstead

29/01/1965


Harsum

Terence

SM

7th Banstead

28/10/1965


Pearce

Ronald William George

SL

7th Banstead

24/04/1970


Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Lauritzen

Eric B

ASM

7th Banstead

14/10/1946

17/04/1947

Perry

Richard George

ASM

7th Banstead

28/07/1951

27/09/1954

Smerdon

Gerald Philip

ASM

7th Banstead

26/05/1952

24/08/1955

Hawkes

Ian Frederick

ASM

7th Banstead

26/12/1952

26/12/1952

Lauritzen

Eric B

ASM

7th Banstead

26/09/1953

21/12/1956

Powell

Eric James

ASM

7th Banstead

03/08/1954

01/10/1959

Gale

Richard Charles John

ASM

7th Banstead

30/01/1957

20/02/1960

Wheatland

David Michael

ASM

7th Banstead

30/01/1957

20/02/1960

Workman

Colin Richard

ASM

7th Banstead

07/06/1960

03/03/1962

Askew

Herbert John

ASL

7th Banstead

24/09/1963

1966?

Harsum

Terance

ASM

7th Banstead

28/01/1965

02/10/1965

Griffin

Malcolm K

ASM

7th Banstead

25/11/1965


Mitchell

Leslie John

ASL

7th Banstead

20/06/1968

24/04/1970

Pearce

Ronald William George

ASL

7th Banstead

20/06/1968

24/04/1970

Mitchell

Leslie John

ASL

7th Banstead

24/04/1970


Morgan

Anthony Michael

ASL

7th Banstead

31/07/1972

31/10/1975

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Thompson

Alice Margaret

CM

7th Banstead

19/09/1945

30/12/1966

Kersher

Margaret

CM

7th Banstead

13/01/1967


Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Johnson

Maurice

ACM

7th Banstead

11/03/1947

15/02/1955

Thomas

Margaret Lois

ACM

7th Banstead

04/10/1947


Carpenter

Joyce Cummings

ACM

7th Banstead

12/11/1949


Wright

Bryan George

ACM

7th Banstead

26/09/1953

21/09/1956

Barton

Anne

ACM

7th Banstead

29/06/1959

21/06/1962

Hines

Frances Evelyn

ACSL

7th Banstead

14/06/1961

12/04/1973

Apps

Sandra

ACM

7th Banstead

14/08/1961

30/12/1966

Tuppen

Alec Alfred

ACL

7th Banstead

09/05/1967

04/05/1972

Robinson

Jacqueline Anne

ACSL

7th Banstead

16/06/1967

30/03/1970

Hines

Frances Evelyn

ACSL

7th Banstead

12/04/1973


Group Scout Masters

Scout Masters/Leaders

Assistant Scout Masters/Leaders

Cub Masters/Leaders

Assistant Cub Masters/Leaders

Form C Registration

 Group No:  23049

 Opened 24/5/1944

 Sponsored -  Methodist Church

 1 officer (Miss Edna Richardson)

 12 Wolf Cubs

 

Signed by:

 Dist Sec: W G Stowe

 DC: Frederick L A Gover

 

 

Form C2 - Amalgamation of Groups


 Group No: 23049

 8th Banstead merged with 7th Banstead

 3/6/1981

 1 Scouter (Mark Naylor)

 1 Instructor

 14 Sea Scouts

 

Signed by:

 District Commissioner: Tony Stephens

 Dist Sec: C J  Weston

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Pateman

Percy F

SM (S)

7th Banstead

11/01/1951

15/03/1956

Thornley

Colin Edward

ASM (S)

7th Banstead

29/04/1957

03/03/1962

Askew

Herbert John

SSL

7th Banstead

29/01/1965


Senior Scout Masters

Memory Lane!