Home History Contact us Groups Kings & Queen's Scouts Park Farm Diamond Jubilee Links

Banstead District Archive

 Copyright © Banstead Scout Council 2004-2017

8th Banstead

19/05/1946

8th Banstead (Black Prince) Sea Scouts  changes name to 8th Banstead (Victory) Sea Scouts

Reg No: 24499




03/06/1981

7th Banstead amalgamates with 7th Banstead and taking the name of 7th Banstead and their registration number.


The group eventually met at Park Farm towards the end of its time.

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Rowley

Henry Thomas

GSM

8th Banstead

12/12/1957

15/03/1958

Cole

Robert Louis

GSM

8th Banstead

23/10/1961

28/02/1971

Chaston

Norman Alfred

GSL

8th Banstead

15/03/1971


Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Williams

Tony John

SM

8th Banstead

31/05/1947

29/11/1951

Parks

John Francis

SM

8th Banstead

02/12/1954

05/04/1956

Jones

Andrew

SL

8th Banstead

15/03/1971

11/09/1975

Phillips

George William

SL

8th Banstead

03/12/1975


Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Bailey

Desmond L R

ASM

8th Banstead

31/05/1947

19/01/1953

Brown

Roger Keith

ASM

8th Banstead

30/01/1951

07/08/1962

Martin

Peter Vincent

ASM

8th Banstead

02/02/1952


Graham

Ian Douglas

ASM

8th Banstead

31/12/1954


Young

John Davis

ASM

8th Banstead

12/12/1957


McLellan

Michael George

ASM

8th Banstead

23/10/1961


Shipway

David

ASM

8th Banstead

01/07/1966


Phillips

George William

ASL

8th Banstead

16/06/1967

03/12/1975

Lambert

Graham Eric

ASL

8th Banstead

04/12/1967

30/03/1970

Jones

Andrew

ASL

8th Banstead

14/12/1967

15/03/1971

Mardell

Barry John

ASL

8th Banstead

30/07/1971


Secker

Duncan Simon

ASL

8th Banstead

14/02/1973

16/03/1976

Bingham

Keith Clive

ASL

8th Banstead

03/12/1975


Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Chaston

Norman Alfred

CM

8th Banstead

28/01/1965

15/03/1971

Sprigins

Hilary

CSL

8th Banstead

10/11/1975


Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Spiteri

Maureen L

ACM

8th Banstead

21/05/1964

31/03/1965

Chaston

Roberta J

ACSL

8th Banstead

09/05/1967

11/09/1975

Rogers

Beryl

ACSL

8th Banstead

02/05/1968

30/03/1969

West

Constance Ethel

ACSL

8th Banstead

02/05/1968

30/03/1969

Bond

Judith Mary

ACSL

8th Banstead

16/06/1970


Phillips

Judith Mary

ACSL

8th Banstead

17/06/1974


Lewis

Douglas Arthur

ACSL

8th Banstead

10/11/1975

31/03/1978

Bingham

Penelope Elizabeth

ACSL

8th Banstead

10/11/1975


Group Scout Masters/Leaders

Scout Masters/Leaders

Assistant Scout Masters/Leaders

Cub Masters/Leaders

Assistant Cub Masters/Leaders

Form C Registration

 Group No: 24499

 Opened : 1/5/1946

 Open group.

 1 officer - J J Williams

 25 Sea scouts

 

Signed by:

Dist Sec: W A Stowe

DC: Frederick L A Gover

 

Meeting: Yewlands Close

 

 

 

 Form C2 - Amalgamation of Groups

 

  Group No: 23049

  8th Banstead merged with 7th Banstead

  3/6/1981

  1 Scouter (Mark Naylor)

  1 Instructor

  14 Sea Scouts

  

Signed by:

  DC: Tony Stephens

  Dist Sec: C J  Weston

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Cole

Robert Louis

SM (S)

8th Banstead

15/11/1960

23/10/1961

Senior Scout Masters

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Clayton

Arthur John

RSL

8th Banstead

27/05/1951

30/04/1956

Cole

William John

RSL

8th Banstead

23/10/1961

13/05/1968

Rover Crew Leaders

Surname

1st Name

Role

Group

Appointed

Cancelled

Freeborn

John Herbert

VSL

8th Banstead

01/07/1967

07/11/1970

Sherwin

Anthony

VSL

8th Banstead

17/11/1970

14/06/1971

Sherwin

Anthony

VSL

8th Banstead

14/06/1971


Welfare

Edward Charles

AVSL

8th Banstead

09/12/1975

31/03/1978

Venture Scout Leaders